Katedra Biotechnologii

Bydgoski Festiwal Nauki 2023 w Katedrze Biotechnologii

20 października 2023 r. pracownicy Katedry Biotechnologii wzięli udział w UKW LabDay XIII Bydgoskiego Festiwalu Nauki, w ramach którego wraz z członkami Koła Naukowego WNB przeprowadzili szereg warsztatów:

  • dr Beata Koim-Puchowska przeprowadziła zajęcia laboratoryjne „Zawartość witaminy C w wybranych sokach owocowych.” . Ich celem była ocena zawartości kwasy askorbinowego w wybranych sokach owocowych i wykazanie który z nich stanowi najlepsze jej źródło.
  • dr Joanna Dróżdż-Afelt przeprowadziła warsztaty „Właściwości antyoksydacyjne wybranych soków owocowych.” W ich trakcie uczestnicy badali aktywność antyoksydacyjną wybranych soków owocowych. Dzięki reakcji z odczynnikiem DPPH ocenili, który sok charakteryzuje się najlepszą zdolnością do wymiatania wolnych rodników. Zrealizowane warsztaty pozwoliły na zapoznanie się uczestników z metodyką stosowaną w badaniach Katedry Biotechnologii i dały odpowiedź na pytanie czy soki owocowe są rzeczywiście naturalnymi suplementami diety, które chronią przed procesami starzenia się organizmu oraz nowotworami.
  • dr inż. Małgorzata Sutkowy przeprowadziła warsztaty „Krem szyty na miarę” w trakcie których uczestnicy tworzyli krem dopasowany do potrzeb skóry, bez konserwantów, nieuczulający, naturalny i niedrogi. Dlatego warto porzucić przeglądanie kolorowych słoiczków na półkach w drogerii, wziąć do ręki zlewkę, cylinder, pipetę i pobawić się w małego chemika - kosmetologa.
  • dr hab. inż. Grzegorz Kłosowski prof. uczelni oraz dr Dawid Mikulski przeprowadzili warsztaty „Poznaj techniki chromatograficzne – rozdział barwników fotosyntetycznych” w trakcie których uczestnicy dowiedzieli się czym są barwniki fotosyntetyczne, dlaczego rośliny są zielone oraz czemu kolor liści się zmienia. Ponadto uczestnicy przeprowadzili pełne postępowanie analityczne mające na celu ekstrakcje barwników fotosyntetycznych z komórek roślinnych oraz wykonali rozdział otrzymanych barwników z wykorzystaniem chromatografii bibułowej. Dodatkowo uczestnicy zapoznali się z innymi typami chromatografii wykorzystywanymi we współczesnej biotechnologii.